Sledovat věci shora ještě neznamená vidět je s nadhledem. V případě mikroskopu si totiž bude nutné posvítit právě na detaily. Osm výkonných diod by u digitálně řešeného přístroje mohlo stačit. Stejně jako panel s úhlopříčkou 3,5” nebo řada možností, jak s výsledky dále naložit.

Reflektuje trendy

Pokud máte mikroskop spojený s představou velkého zkostnatělého nástroje, nadešel čas změnit náhled. Základní funkce umí nabídnout i docela malé značkové zařízení. Díky pevným plastovým dílům zase tolik neváží a svou elektronickou podstatou navíc oslovuje stále širší publikum. Nejen u monitoru, ale po zapojení žlutého konektoru také před televizí.

První pochvalu si DigiMicroscope nepochybně zaslouží za nezávislé napájení z Li-Ion akumulátoru. Odpadá tak potřeba neustálé výměny primárních baterií. Německá reflecta se kromě toho vyznamenala důmyslnou ochranou přístroje, ovšem pouze během přepravy směrem k zákazníkovi. Stačilo opravdu málo a balení mohl rozšířit i praktický kufřík nebo např. brašna, do které by se přehledně uložilo veškeré příslušenství. Protože na prstech jedné ruky zde doplňky nespočítáme.

Mechanicky i softwarově

Základna mikroskopu se čtyřmi nožkami bude dostatečně velká na to, aby zajistila potřebnou stabilitu. Ukrývá prostor pro vyjímatelný akumulátor, který lze dobíjet rovnou v přístroji, signalizuje přísun energie ze síťového adaptéru a pomocí tlačítka umožňuje pořizovat i fotografie, příp. nahrávat video. Její zadní strana pak bude hostit konektory pro napájení z externího 5V zdroje, video výstup či tradiční USB. Bílý stolek je vybaven milimetrovým měřítkem spolu se dvěma otočnými kovovými úchyty. Pomocí stejného počtu koleček pak snadno nastavíme a pevně zafixujeme jeho výšku. Na případný prostup světla již ale stolek nepamatuje. Ostření provádíme rovnou na tubusu vybaveném osvětlením s LED. Chod ovládacího prvku je sice o něco tužší, ale své nastavení udržuje i navzdory chvění.

Čitelný i na přímém slunci

To se už ale dostáváme k samotnému zobrazovacímu panelu mikroskopu se skvělými pozorovacími úhly, které budou v extrémech vykoupeny snad jen určitým posunem barev. Jas displeje vyhovuje při práci v místnosti a dokonce i na přímém slunci. Nelze jej ale přizpůsobit a to ani tehdy, zdobí-li jeho spodní část celá šestice tlačítek. Jejich funkce je docela názorná, nicméně označení se na stříbrném podkladu začíná pod určitým úhlem přechodně ztrácet. K potvrzení je také zapotřebí větší síly a přinejmenším dvou prstů se kterými zabráníme převrhnutí přístroje.

Na levém boku modře lemovaného panelu je očekávána paměťová karta. Takové úložiště není sice povinné, nicméně na prázdný slot bude systém při každé vhodné příležitosti upozorňovat. Protější strana pevně ukotveného LCD konečně hostí poslední dva důležité ovladače. Spodní páčkou definujeme doplňkový, až čtyřnásobný digitální zoom, zatímco horním otočným voličem regulujeme jas LED. Jejich intenzita se násobí osmi a na maximu mohou oslňovat už jen v odrazu od povrchu. Přizpůsobit se po skokové změně aktuálnímu nasvícení však automatice zabere i několik vteřin.

Čáry až na počítači

Hlavní nabídka DigiMicroscopu neurazí po grafické stránce, ale ani počtem funkcí. Ikony jsou zřetelné a jejich popis dobře čitelný. V menu přístroje nechybí parametry časosběrného snímkování a vše se navíc hezky prolíná s aktuálně zobrazovanou scénou. Za tento detail tradičnímu výrobci fototechniky odpouštíme i výchozí nastavení německého jazyka.

Instalace podpůrného softwaru z CD probíhá svižně a bez větších nároků na systémové prostředky. Zařízení tak díky přiložené stupnici dostává možnosti kalibrací a následného měření délky, průměru nebo úhlů. Nechybí zde ani volba jednotek, písma, typu čar nebo celé škály barev. Hodit se může i vkládání nejrůznějších poznámek, šipek a dalších prvků rovnou do pořizovaných fotografií.

K základnímu náhledu bude mikroskop reflecta bezpochyby užitečný, ale označení „Professional“ již bereme jako nadsazené. Na druhou stranu nikde nic nevrže, díly přesně lícují a pohyblivé části příkladně zdobí mazivo. Za množství použitých šroubů nebo ochranné fólie i na ovládacích prvcích by se ostatně nemusely stydět ani přístroje vyšší kategorie.

Detailní fotografie produktu:

Technické parametry produktu

Typ mikroskopu (kategorie) Digitální mikroskop
Provedení (mikroskop) Přímý
Optické zvětšení (min.) 20 x
Optické zvětšení (max.) 200 x
Digitální zvětšení (max.) 500 x
Typ světelného zdroje LED
Výkon svítidla 0.75 W
Vnější šířka 150 mm
Vnější výška 230 mm
Hmotnost 750 g

Vybavení produktu

  • 8x LED
  • 500násobné zvětšení
  • 3,5″ LCD displej

Rozsah dodávky produktu

  • LCD digitální mikroskop
  • Adaptér
  • Li-Ion akumulátor
  • USB kabel
  • TV kabel
  • CD se softwarem (kompatibilní pouze s Windows)
  • Hadřík na čištění
Autor

Vše pro školy a vzdělání

Napsat komentář