Musí regulovatelné 100W zdroje nutně zabírat spoustu místa? A co kdyby dostaly pouze tři ovládací prvky? Modely Voltcraft TOPS-3363 jich stejně více nepotřebují, a to si ještě mohou dovolit hrubou i jemnou regulaci až do 36 V nebo 3 A, výborný displej, dva výstupy USB a tři roky záruky k tomu.

Nehučí, nepadá. Napájí

Sázka na rozměry laboratorním DC zdrojům TOPS vychází skvěle. Čelní panel o rozměrech 7 x 15 cm (š x v) hostí inverzní LCD s velkými číslicemi, otočné voliče napětí a proudu, aktivační tlačítko, výstupní zdířky a také dva porty USB. Spínané řešení s aktivní korekcí účiníku se obešlo bez ventilátoru, lze jej snadno uchopit a na místě nejsou ani obavy o fyzickou stabilitu. Vždyť po náklonu vydrží stát na obou hranách! Na zadní straně se pak nachází kolébkový vypínač a samozřejmě prostor pro síťový kabel.

Volbu stejnosměrných veličin lze provádět v obou směrech po přesně odstupňovaných krocích, přičemž displej nám informace o napětí zprostředkuje se dvěma a v případě proudu pak se třemi desetinnými místy. Opakovaným stiskem voliče se mezi jednotlivými pozicemi dále přepínáme a vše, včetně omezení v režimu konstantního proudu, jemně nadefinujeme i při rozpojeném obvodu.

Kontrastní panel zobrazí aktuální poměry v zapojení, automatický režim konstantního napětí (C.V.) či proudu (C.C.) nebo polohu spínače výstupu s výmluvným grafickým symbolem. Místo se našlo též pro dva nezávislé výstupy USB, jejichž zatížení (vždy do 1,8 A a s přesností na jedno desetinné místo) ještě souběžně zachytíme vpravo dole. Tohle se opravdu povedlo.

Zlatou střední

Napájecí 3A zdroje Voltcraft TOPS-3363 provozované až do 36 V není slyšet, zaberou minimum prostoru a svou povahou se hodí nejen k výuce nebo např. bastlení, ale i všude tam, kde si vystačíme s jednoduchým regulovaným výstupem začínajícím až na 1,00 V, resp. 0,250 A (což ale nemusí pokaždé stačit). S vyloučením odporové trasy potenciometru vše navíc ovládneme zcela digitálně. Další funkci proto dostalo i aktivační tlačítko, které po dlouhém stisku odpojí rovněž oba 5V výstupy AUX. Zatížení až do 5 A, resp. 60 V, již výrobce nechává na zbylých dvou modelech řady TOPS-3000 s podobnou výbavou a společnou dokumentací.

Žádané výstupní hodnoty se dají nastavit překvapivě rychle a to i za předpokladu, že obvodem ještě nic neprotéká. Užitečná budou také dvě pomocná rozhraní a především pak údaje o hrubé velikosti proudu, který nám v každé větvi dodávají. Regulovatelný zdroj není nabíječkou v tom pravém slova smyslu, pokud tedy kontrolu nad celým cyklem nevezmeme sami do vlastních rukou. Jestliže však využijeme přítomných portů USB, mohou naměřené hodnoty proudu o zbývající době nabíjení leccos napovědět.

Jeden pár testovacích kabelů s krokodýlky je již samozřejmostí. V omezeném prostoru panelu si však mohou s ostatními prvky překážet. Solidní dojem naštěstí zachraňuje výsledná váha 2 kg a málo rozhodně nejsou ani troje nezávislé výstupy. Tři multifunkční ovládací prvky budou tak akorát, stejně jako přítomné ochrany nebo decentně podsvícený displej, ze kterého pohodlně odečítáme v každém směru. 100W laboratorní zdroje Voltcraft jsou navržené prakticky, nemusí být vůbec velké a přece se budou na stole hezky vyjímat. Zvláště když jim dopřejeme dostatek prostoru pro pasivní chlazení. To pak jejich přednosti ukryté v malém těle vyniknou ještě více.

Technické parametry

Typ (výrobce) TOPS-3363
Počet výstupů 3 x
Výkon 100 W
Technologie (síťové zdroje) Spínané řízení
Vlastnosti laboratorních zdrojů Kompaktní forma
Hmotnost 2 kg
Výstupní proud 2 (max.) 1.8 A
Výstupní proud (max.) 3 A
Výstupní proud 3 (max.) 1.8 A
Výstupní napětí 3 (max.) 5 V/DC
Síťová regulace 25 mV
Vnější šířka 70 mm
Stabilizace zátěže 70 mV
Výstupní napětí (max.) 36 V/DC
Výstupní napětí (min.) 1 V/DC
Typ síťového zdroje Spínaný
Výstupní napětí 2 (max.) 5 V/DC
Zbytkové vlnění 150 mV
Kalibrováno dle Podnikový standard (bez certifikátu)
Vstupní napětí 115 V/AC
230 V/AC
Vnější délka 250 mm
Vstupy IEC 320 C14
Typ laboratorního zařízení (kategorie) Laboratorní zdroj s nastavitelným napětím
Výstupní proud (min.) 0.25 A
Vnější výška 150 mm
Výstup napájecího zdroje Zásuvka 4 mm
USB
Připojení napájení IEC 320 C14
Autor

Vše pro školy a vzdělání

Napsat komentář