3D tiskárna, to už tady bylo, říkáte si a máte pravdu. Dokonce Renkforce RF100, která je ideální pro první setkání s 3D tiskem. Ale toto video není kvůli 3D tiskárně. Ta je tu jenom proto, abychom na ní mohli demonstrovat, co umí tenhle skvělý 3D skener.

Jmenuji se Tomáš Krásenský a ve videu k 3D tiskárně Renkforce RF100 jsem hovořil o vytvoření předlohy pro tisk pomocí 3D skeneru. Teď přišla ta pravá chvíle to vyzkoušet, protože jeden takový skener se mi právě dostal do ruky. Je to kompaktní přenosný model Sense 2 od firmy 3D Systems.

3D tiskárny Renkforce

3D tiskárna už tu tedy byla, dokonce se skoro stejným označením. Tato má jen 2 písmene navíc „XL“ a to značí, že dokáže vytisknout větší objekty. Zatímco běžná RF100 umí krychli o hraně 100 mm, XL dokáže 200 mm. V délkových jednotkách je to nárůst o 100 %, v prostorových to ale znamená objekt větší 8x. Pro lepší představu je to 8 litrů oproti jednomu litru u základního modelu RF100. Objem zkrátka roste s třetí mocninou. No a s takovou tiskárnou už se dají dělat pěkný věci.

Kdo si ale nechce jen hrát, může 3D tiskárnu využít pro výrobu různých náhradních dílů, hejblátek a udělátek  do nejrůznějších projektů a vynálezů. Svým potřebám můžete podřídit i výběr struny. A teď nemám na mysli jen barevnost, ale spíše materiál, protože každý má trochu jiné vlastnosti.

V různých programech si sice můžete nakreslit předlohy, ale většinou skončíte u pravidelných jednoduchých anebo předdefinovaných tvarů. Pro složité tvarování potřebujete představivost, nadání a spoustu času anebo 3D skener. Ne každý se narodí s talentem sochaře, přesto si díky poslední technice můžete troufnout na vlastní bistu nebo rovnou celou figuru. Pomocí tohoto 3D skeneru si neskutečně snadno naskenujete libovolný objekt do počítače, kde ho můžete dále zpracovávat a následně třeba vytisknout na 3D tiskárně.

3D skener Sense 2

3D skener Sense 2 je překvapivě kompaktní a jednoduchý a ve stejném duchu se nese také práce s ním. Jako jedno z mála zařízení v poslední době se mi ho podařilo zprovoznit takzvaně na první dobrou. Prostě jsem ho vybalil, připojil přes USB do notebooku, stáhl aplikaci, spustil ji a skenoval jsem. A hned na první pokus se mi podařilo naskenovat sama sebe. Nejlepších výsledků dosáhnete při stejnoměrném a nepříliš intenzivním osvětlení. Venku za slunečného dne jsem se vůbec nechytal. Můžete zkusit se skenerem kroužit kolem objektu a nebo dát skener na stativ a otáčet objektem. V každém případě to chce dodržovat stejný odstup a co nejplynulejší pohyb. Když jste moc rychlý, program vás varuje, že máte na chvíli zastavit anebo se dokonce trochu vrátit  kousek zpátky, aby mohl navázat na poslední dobrý snímek. A pak už jen zkoušejte, až se Vám povede nasnímat objekt tak, jak Vám vyhovuje. Někdy se to povede hned, jindy až na několikátý pokus. Případné chyby se dají odříznout či smazat a sken pak převést do formátu pro 3D tisk.

skener-sense-2

A jeho hlavní výhody?

Minimální rozměry, napájení přes USB a široký rozsah skenování objektů od pár centimetrů až do dvou metrů.

Autor

Vše pro školy a vzdělání

Napsat komentář