K rychlému a snadnému uspořádání obvodů slouží jedno kontaktní nepájivé pole, takže páječku nebudete vůbec potřebovat. Dvaceti napínavým pokusům tak nestojí nic v cestě. Tento výukový balíček vás dovede přes základy elektroniky, až k plánování vlastního způsobu zapojení. V návodu spolu se schématy jsou velice srozumitelně popsány i jednotlivé součástky.

Co si můžeme postavit?

Je toho opravdu mnoho, ale k těm zajímavějším patří: senzor teploty, blikající led, senzor pohybu, senzor dotyku nebo např. použití LED diody jako světelný senzor.

Pohybový senzor

Já jsem měl asi nejvíce zábavy se sestavováním výše uvedeného pohybového senzoru pouze pomocí tranzistorů, rezistorů a 20 cm drátu.  Pohybem na izolovaném podkladu se každá osoba sama elektricky nabíjí, aniž by si to uvědomila .Když se pak přiblíží k vodivým předmětům (v našem případě k drátu), elektrostatické síly vedou  k přenosu elektrických nábojů, tj. malého proudu, který se zde značně zesílí.Senzor funguje překvapivě dobře, na to z jak jednoduchých součástek si ho můžete vyrobit.

Senzor dotyku

Když spojíte prstem dva odizolované dráty, tak i přes vysoký odpor kůže, prochází malý proud, který je zesílen tranzistory. Po sestavení fungoval opět bezchybně.  Dokonce když jsem přidal více tranzistorů, tak senzor byl natolik citlivý, že se stačilo jen přiblížit k druhému pólu senzoru  a led dioda nepatrně svítila.

Světelný senzor

Jako světelný senzor zde byla použita obyčejné LED dioda zapojena opačnými póly. Nejprve mi obvod nefungoval, tak jak by měl, ale po pár minutách beznadějného překontrolovávání se mi obvod podařilo zprovoznit. Pokud  na opačně zapojenou diodu posvítíte, vytváří velmi malý zpětný proud v rozsahu několika nanoampérů, který je za normálních okolností zanedbatelný, ale pomocí tranzistorů se proud zesílí natolik, že rozsvítí druhou LED diodu. Když je tma, zůstává LED dioda zhasnutá. Napadlo mě, že pokud by se obvod trochu upravil, dal by se velice snadno použít pro simulaci funkce nočního osvětlení.

Verdikt

Stavebnici můžu doporučit hlavně úplným začátečníkům v elektronice, kteří se chtějí dozvědět o základních komponentech skoro každého obvodu. Myslím , že za ty peníze Vás stavebnice určitě na nějakou dobu zabaví a ještě se u toho něco naučíte.  

Informace o produktu

Věkové kategorie Od 14 let
Typ experimentální techniky (kategorie) Výuková sada
Téma Elekronika
Rozsah dodávky 22 dílů
Nutné příslušenství 9 V baterie

Naučná stavebnice Elektronika pro začátečníky

Autor

Vše pro školy a vzdělání

Napsat komentář