Digitální multimetr Voltcraft VC650BT si zařazení mezi přesné stolní přístroje nepochybně zaslouží. Stejně jako pochvalu za vše, co se v něm ukrývá. A nebude toho zrovna málo, zvláště když uvážíme prostor pro bezpečné uložení měřicích hrotů, sond či kabelů a jako bonus ještě místo na šest velkých 1,5V baterií typu C. Se svou hmotností lehce pod 2 kg a pracovním záběrem již od bodu mrazu si o vytažení síťového přívodu vyloženě říká.

Šikovný, přenosný, krásný

Měřicí techniku si na ozdobu pravděpodobně nepořídíte. Pokud se však na pracovním stole a třeba i někde v terénu bude hezky vyjímat, nemusí skončit pouze jako položka v seznamu. True RMS multimetr VC650BT pozornost zkrátka poutá a stejně dobře se s ním bude i pracovat. Doma, ve školní laboratoři nebo i v profesionálním vývoji.

Kromě výchozího měření stejnosměrných nebo střídavých napětí a proudů s rozlišením již od 10 μV, resp. 10 nA, nahlédneme s příkladně tuhým otočným přepínačem také do světa ohmického odporu, kapacit, PN přechodů, kmitočtů až 0,4 GHz, střídy impulzů nebo např. teplot. K jejich stanovení výrobce přibalil termočlánek typu K, prostým zkratováním vstupních svorek poté sledujeme výstup zabudovaného čidla. Potěší i filtr typu dolní propusti 1 kHz, indukčnost však budete hledat marně.

Špatné zapojení poznáte po sluchu

Rozvržení ovládacích prvků je včetně jejich označení zcela názorné a vlastnímu měření proto nestojí nijak v cestě. Stejně jako český návod k obsluze, ve kterém se v případě potřeby rychle zorientujete. Na povely reagují gumová tlačítka přesně a pro jistotu vše ještě potvrdí kratičkým pípnutím. Rozlišují krátký a dlouhý stisk, zatímco ovládací prvek umožňující krátkodobé snížení vnitřního odporu na 400 kΩ bude dále odlišen tužším chodem, nepřetržitou akustickou výstrahou a zobrazením upozornění „WARNING!“.

Podržením červeného tlačítka SHIFT / SLEEP přístroj konečně uvádíme do pohotovostního režimu. Žádné záludnosti neskrývá ani mód sloužící k nastavení. Vždyť v rámci SETUPu definujeme pouze horní / dolní mezní hodnotu a související volbu inner / outer pro porovnávání naměřených údajů COMP spolu se čtvrtou položkou – funkcí automatického vypínání APO. Nic víc, nic míň. Dlužno dodat, že multimetr se probouzí ochotně, různými způsoby a prakticky okamžitě.

Důsledné akustické varování se však bude pojit především s měřicími hroty. Rozezní se, pokud při měření proudu červenou sondu do multimetru buď nezapojíme vůbec, nebo přitom zaměníme vstupní svorku 10A za mAμA a obráceně. Jindy přístroji vytažení nevadí, obsazené proudové vstupy během zkoumání napětí nebo např. odporu si každopádně hlídá stále.

Údaje pod kontrolou

Stolní zařízení Voltcraft budí pozornost ještě před zapnutím a svým lehce modrým podsvícením ji dokáže udržet i nadále. Displej je dostatečně velký a přehledný, a pokud pomineme odečítání vyloženě z podhledu, oceníme dobrou čitelnost prakticky ze všech úhlů.

Pětici dominantních sedmisegmentovek doplňuje čtveřice menších vlevo nahoře, zobrazujících např. pozici ve vnitřní paměti přístroje až pro tisíc naměřených hodnot. Zbylý pětimístný blok vpravo pak dobře poslouží při měření vztažné hodnoty, kdy již např. nemusíme odečítat odpor přívodních kabelů, protože máme vše nulováno. Stejně tak se bude hodit k zobrazení minim, maxim nebo vypočítaných průměrů a také nadefinovaných limitů v režimu porovnávání. Potřebujeme-li tedy z většího množství součástek rychle vybrat vhodné rezistory či kapacity, poslouží nám funkce COMP. Podporu sloupcového zobrazování lze již pokládat za samozřejmost.

Uloží data i kabely

Přístroj vypadá robustně, nekýve se, nikde nevrže a jednoduše se dá v několika stupních i polohovat. Na zadní straně zapojíme síťový kabel, najdeme zde hlavní vypínač, rozhraní USB a bez použití jakéhokoli nástroje můžeme rovněž zapuštěným přepínačem vybírat mezi napájením ze sítě nebo z šesti baterií (typ C), které však nejsou podmínkou.

To nejzajímavější se ale ukrývá nahoře. Pootočením dvou plastových pojistek odklopíme víko a rázem dostáváme skutečně velkorysý prostor pro uložení všeho potřebného. A pokud stejný postup zopakujeme ještě jednou, pronikneme až do bateriového prostoru. Šroub spolu se zapuštěnou kovovou matkou pak už jen jistí krytku dvojice rychlých keramických pojistek okruhů měření proudu. Přihrádky i jejich díly jsou však z měkčího plastu. Pokud tedy sáhnete po nevhodném šroubováku, každý rychle pozná, jak moc jste si funkci „úložiště příslušenství“ oblíbili.

Instalace standardního obslužného softwaru Voltsoft probíhá rychle a díky rozhraní USB posouvá možnosti multimetru zase o kus dál. Z grafického rozhraní ovládáme jednotlivé funkce, spolu s časovými razítky vykreslujeme a upravujeme grafy a nad měřením tak získáme ještě větší kontrolu. Vše je již v základu podřízeno jednoduchosti v čele s názornými výstupy, přičemž pro zájemce je nachystaná i profi verze programu.

Vystupte z řady

Laboratorní multimetr Voltcraft VC650BT se neomezuje pouze na základní veličiny nebo způsoby měření a už vůbec ne na přítomnost síťového napájení, kterému se ale nebrání. Pohodlně se ovládá, pracuje svižně, s přehledem zvládne široké provozní rozsahy, varuje při nesprávném zapojení a překvapí též úložným prostorem, který výrobce zaplňuje příslušenstvím již ve výrobě. Nic není ponecháno náhodě. Ani síťová vidlice, jejíž kontakty chrání – považte – sdružená plastová krytka. A pokud si lehce připlatíte, bude váš nový přístroj už i kalibrován.

Technické parametry

Min. měřená hodnota V/DC 0.01 mV
Max. měřená hodnota V/DC 600 V
Min. měřená hodnota V/AC 0.1 mV
Max. měřená hodnota V/AC 600 V
Min. měřená hodnota A/DC 0.01 µA
Max. měřená hodnota A/DC 10 A
Min. měřená hodnota A/AC 0.01 µA
Max. měřená hodnota A/AC 10 A
Rozsah měření odporu 0,01 Ω – 40 MΩ
Rozsah měření kapacity 0,001 nF – 6 mF
Rozsah měření frekvence 0,001 Hz – 4 MHz
Rozsah měření teploty -40 až +1000 °C
Vnitřní odpor DC 10 MΩ
Vnitřní odpor AC 10 MΩ
Základní přesnost (±) 0,03 %
Typ měření True RMS
Frekvenční rozsah 45 Hz – 100 KHz
Rozhraní 1x USB
Napájení 230 V/AC 6x baterie typu C
Vnější výška 105 mm
Vnější šířka 242 mm
Vnější délka 305 mm
Hmotnost 2 kg
Kalibrováno dle Podnikový standard (bez certifikátu) (own)
Kategorie měření CAT II 600 V
Měření napětí AC/DC
Měření proudu AC/DC
Typ (výrobce) VC650BT
Displej (digitální / mechanický) Digitální
Displej (counts) 40000
Typy multimetrů (kategorie) Stolní multimetr
Autor

Vše pro školy a vzdělání

Napsat komentář